Historia

Instytut powstał w 1951 roku jako instytut naukowo-badawczy resortu budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych. Działał pod nazwą Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa. Od dnia 1 stycznia 1973 roku po włączeniu Zakładu Badań i Doświadczeń ZREMB funkcjonował jako Instytut Mechanizacji Budownictwa.

 

W pażdzierniku 1986 roku znacznie rozszerzono dotychczasową działalność Instytutu w dziedzinie górnictwa skalnego przez połączenie z Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Kruszyw i od tego czasu Instytut nosi obecną nazwę.

W lipcu 2002 roku do IMBiGS włączono Instytut Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej oraz Instytut Gospodarki Odpadami, a 1 lipca 2007 roku dwie kolejne jednostki: Ośrodek Badawczo-Konstrukcyjny KOPROTECH oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Podstaw Technologii i Konstrukcji Maszyn TEKOMA. 1 marca 2013 roku do Instytutu został włączony Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej.

IMBiGS jest międzyresortowym instytutem badawczym. Organem sprawującym nadzór nad Instytutem jest Ministerstwo Gospodarki. Główna siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, a Oddział Zamiejscowy IMBiGS ma swoją siedzibę w Katowicach.

W roku 2011 Instytut obchodził jubileusz 60-lecia. Z tej okazji ówczesny Dyrektor IMBiGS dr Stefan Góralczyk wystosował okolicznościowy list do partnerów i przyjaciół Instytutu zobacz >>
Wybito również okolicznościowy medal i wydano broszurę informacyjną  zobacz >>, a w galerii poniżej znajdą Państwo fotoreportaż oraz videorelację z obchodów jubileuszu.

 

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Wideo